Ornamentikos pavadinimai, jų kilmės istorija bei nemarumas architektūroje

Aiškios švarios formos, pagarba geometrijai, išmoningai stilizuoti augaliniai motyvai – visa tai šiandien vertina klasikinių interjerų gerbėjai. Tie patys principai buvo vertinami ir antikinėje Graikijoje prieš daugybę amžių. Neveltui klasikinis stilius yra glaudžiai susijęs su antika, o tiksliau jos įkvėptas jis perėmė pačius populiariausius to meto ornamentus ir architektūrines detales. Laikas nenunešė šio stiliaus užmarštin, atvirkščiai, pavertė nemariu ir niekada neišeinančiu iš mados.

Šiandien įdomu atsigręžti atgal, kad įvertintum graikų pastangas įkvėpti gyvybės architektūrai panaudojant ornamentą bei reljefinę puošybą. Tas pastangas įvertino ir senovės Romos architektai, perėmę puošniausius graikų ornamentus bei juos toliau populiarinę. Dauguma šių ornamentų buvo mėgiami ir renesanso laikotarpiu, o vėliau perimti klasikinio bei neoklasikinio stilių propaguotojų.

Keletas pačių populiariausių ornamentų, aktualių ir šiandienos klasikinių interjerų puošyboje:

 

Astragalas

Asketiškumu bei griežta geometrija pasižymi ir astragalo (angl. pearls) ornamentas.  Tai vienas paskui kitą eilute einančių pusrutulių, apskritimų ar ovalų, ritmingai kaitaliojamų su lazdelėmis ar rombeliais, ritmas. Subtiliūs dekoravimo lipdiniai su astragalo ornamentu yra vieni populiariausių klasikinio stiliaus architektūros puošybinių elementų.

Paveikslelis
Paveikslelis

Kimatijas

Banguojančių formų juostinis ornamentas iš stilizuotų jaučio akių arba kiaušinių (angl. Eggs&Durts) su įsiterpiančiais strėlių motyvais. Kimatijas tiek senovė, tiek dabar naudojamas vainikuojamųjų karnizų, lubinių apdailos juostų puošybai, kolonų kapiteliams. Atsiradęs senosios Graikijos architektūroje šis ornamentas sėkmingai plito senovės Romoje, o modifikacijos pasiekė Renesanso, Baroko, Klasicizmo ir Neoklasicizmo pastatų puošybą.

Palmetė

Dar vienas augalinis motyvas ornamentų puokštėje. Tai palmės lapo įkvėptas ornamentas atsiradęs Egipte 2,500 pr.m.e. ir į Graikiją (čia vadinamas Anthemion) atkeliavęs per Kretos salą. Įdomu tai, kad graikai šį ornamentą ne aklai kopijavo, bet patobulino jį pridėdami įvairiausius užraitymus, primenančius vynuogių ūsus. Palmetė sėkmingai rado kelią ir į senovės Romos bei vėliau kitų, antikos pavyzdžiais sekusių stilių architektūrinį dekorą. Ornamentas buvo priderinamas kiekvienam laikmečiui bei vietovei, taip šiek tiek keisdamas savo formą. Šis ornamentas greitai prigijo architektūros puošyboje ir paįvairino geometrinių ornamentų asortimentą. Palmetė tiesiog žavėjo visus išraiškingumu – simbolizavo gyvybės medį. Šiuolaikiniuose klasikiniuose interjeruose palmetės ir toliau neužleidžia pozicijųir dažnai matomas lubiniuose lipdiniuose – juostose (pvz.: CN-3064) .

Paveikslelis
Paveikslelis

Akantas

Antikai būdingas dar vienas gražus ir išraiškingas ornamentas – akantas. Stilizuoti giliai iškarpyti Akanto augalo lapai tapo ornamento pagrindu, juo Graikijoje buvo puošiami kolonų kapiteliai, karnizai, frizai, o senovės Romoje jis taikytas antikos pavyzdžiu sekusių stilių architektūroje ir dailėje. Akanto simbolika glaudžiai susijusi su menu, augalas buvo laikomas meno ir nenuilstančio menininko simboliu. Jis skelbė – „nesustok, tobulėk, kilk aukštyn”. Karpytų lapų motyvas šiandien itin populiarus dekoratyvinių konsolių bei lubinių lipdinių puošyboje (pvz.: CB-8018).

Lambs tongue

Dar vienas itin populiarus augalinis motyvas dažnai naudotas karnizų puošyboje buvo stilizuoti vilnotosios nostros augalo lapai (angl. Lambs Tongue). Šis ornamemtas taip pat pergyveno daugybę amžių ir iki šiol yra vienas populiariausių klasikinių interjerų bei baldų puošyboje (pvz.: CN-3114 lubinė juosta).

 

Paveikslelis
Paveikslelis

Dentil

Dentil – dantys. Šį raštą inspiravo nupjauti gegnių galai, o jo atsiradimui didelę įtaką turėjo Persijos kultūra. Pats seniausias rašto pavyzdys randamas būtent Persijos valdovo Dariaus kapo 500 m prieš Kristų puošyboje. Senovės graikai greitai jį perėmė ir praktiškai to paties laikotarpio graikų pastatų kontraforsų puošyboje jis jau gausiai naudojamas. Raštas tapo pagrindiniu romėnų ir Renesanso architektų naudojamu dekoru.

Festoon – Festal garland

Architektūrinis ornamentas kilęs antikinėje Graikijoje ir Romoje, vaizduojantis vainikų girliandą pakabintą dviejuose galuose ir parištą dažniausiai kaspino juostele. Vainikų girlianda būna nupinta iš gėlių, lapų arba vaisių. Architektūroje dažnai vainikų girliandomis yra puošiamos pagrindinės įėjimo durys, ištisai siena palei viršutinę pastato kraštinę.

Paveikslelis
Paveikslelis

Acroterion

Tai ornamentas, naudojamas stogų kampuose, Graikų šventyklų ar klasikinio stiliaus pastatų, taip pat, baldų, tokių kaip knygų lentynų ar lovų, puošyboje. Šie ornamentai pastebimi ir kolonų kapitelių dekore.

Volute

Spiralė (arba banga) – dar vienas puikus klasikinio ornamento pavyzdys taip pat atkeliavęs iš senosios Graikijos. Šis, iš pažiūros abstraktus, ornamentas kupinas simbolikos. Spiralė graikams siejosi su vystymusi bei judėjimu, tai tobulas gyvenimo simbolis. Šios geometrizuotos bangos simbolizavo ir visą Visatą. Dvi susisukusios spiralės, pavadintos voliutomis, papuošė kolonas ir suteikė gyvybingumo itin griežtam dorėniniam stiliui. Tokios kolonos tapo skiriamuoju jonėninio orderio bruožu. Sutinkamas taip pat ir Romos bei vėliau renesanso ir klasicizmo laikotarpiais dekoratyvinės dailės dirbiniuose bei architektūroje. Išraiškingas ir dinamiškas bangų ornamentas ir šiandien puošia klasikinius dekoratyvius karnizus, dekoratyvinių kolonų ir piliastrų kapitelius (pvz.: RC-10015-4 ir RC-10037-1).

 

Paveikslelis

Visa ši ornamentika aktuali ir populiari šiandien. Ji ir toliau sėkmingai puošia klasikinio stiliaus interjerus. Šiuolaikinių technologijų dėka ornamentika įkurdinta ant lengvai montuojamų dekoravimo juostų, piliastrų, konsolių, kolonų. Bent dalelė antikos ar klasikos gali sušildyti net ir modernų minimalistinį ar santūrų skandinavišką interjerą. Vos viena ar kelios išmaniai parinktos klasikinės detalės gali įnešti netikėtumo, įdomaus skambesio bei per ilgus amžius nepamirštos simbolikos.

Kitos naujienos


Paveikslelis

Modernaus ir klasikinio stiliaus derinimas

Moderni klasika jau nebe pirmus metus karaliauja tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Šiam deriniui kurti dažnai pasitelkiamos klasikinės sienų bei lubų dekoravimo…

Peržiūrėti

Kolonos ir piliastrai: klasikinė prabanga

Didingą laikmetį primenančios kolonos ir piliastrai alsuoja prabanga ir solidumu. Tokia ornamentika įpareigoja išlaikyti klasikinį stilių visame interjere. Plačiau apie kolonas ir piliastrus pasakoja Classic Line Decor specialistai.

Peržiūrėti
Paveikslelis
Paveikslelis

Kodėl viešbučiai taip noriai investuoja į interjerų dekoratyvumą?

Naująjame STRUCTUM žurnale, išleistame prieš pat parodą RESTA, rašėme apie viešbučių interjerų dekoravimo svarbą bei įtaką gerai svečių savijautai.

Peržiūrėti

Kurkime jaukesnę aplinką kartu su „Classic Line Decor”

Turbut daugeliui jau įgriso tuščios, šaltos ir nuobodžios sienos namuose, menančios skandinavišką minimalizmą. Tokia aplinka labiau tinka biurams, bet ne namams. Namai – tai vieta, kur grįžę iš darbų norime sušilti, pasijausti jaukiai ir patogiai. Namams tai suteikia įvairios smulkios detalės, kuriomis slystantis žvilgsnis suteikia malonų ir šiltą pasigėrėjimą ir pasigrožėjimą. Tai pakelia nuotaiką ir nesinori bėgti iš namų.

Peržiūrėti
Paveikslelis